Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech!

Státní rozpočet za rok 2016 vykázal přebytek ve výši 61,8 mld. Kč. Je to výsledek nevídaný a zdaleka přesahuje veškeré odhady. Sice do října stát vybral o 98,3 mld. Kč více, než kolik utratit na výdajích, již v listopadu ale přebytek klesl na 55,5 mld. Kč. A i ministr financí Andrej Babiš (ANO, Agrofert) se svým rezortem odhadoval celoroční přebytek jen 25 mld. Kč. A byli i větší skeptici. „Naše prognóza nadále předpokládá, že rozpočet skončí ke konci roku v přebytku, očekáváme tzv. kladnou nulu,“ komentoval listopadový výsledek např. Marek Dřímal, analytik Komerční banky.

Přebytek rozpočtu je ale v prvé řadě jen virtuální. Nejvíce se na něm podepsala nikoli vláda se skvělým výběrem daní (i když i ten vzrostl díky oživené ekonomice a nízké nezaměstnanosti), ale liknavost při čerpání prostředků z Evropské unie. Jak jinak vysvětlit čerpání dotací z rozpočtového období 2007 až 2013, které bylo prodlouženo do roku 2015, až v roce 2016? Díky tomu přiteklo do státního rozpočtu o 64,8 mld. Kč více, než kolik vláda plánovala.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..