Položit banku je snadné

Způsobit krach banky není obtížné. A nemusíte být ani ve vedení banky a rozhodovat o zásadním chodu finančního domu, aby se vám to povedlo. Stačí vyvolat menší bankovní paniku nebo podat návrh na konkurs třeba na Komerční banku.

V bankovním systému, kde banky fungují jako prostředník mezi tím, kdo peníze má, a tím, kdo je potřebuje, a nikoli jako depozitář a uschovatel hotovosti, je položení banky otázkou několika dní. Stačí, aby banka ztratila důvěru svých klientů, kteří by se hromadně rozhodli odejít k jiným bankovním domům, a může si hledat teplé místečko v pohřebišti dějin.

Banka získá vklady od klientů, kterým za uložení peněz platí „úrok“ (to je ta nejmenší částka na vašem výpisu z účtu, kterou vám nikdo neposlal a z které vám stát strhl daň z příjmu, aby měl z čeho platit bankovní dohled). Aby banka měla úrok z čeho zaplatit (a aby uspokojila své majitele natolik, aby se jim nevyplatilo banku vytunelovat, ale pečlivě ji opečovát a hýčkat), musí peníze půjčit lidem a firmám, které jí za ně zaplatí „úrok“ (to je ta částka, které si jistě všimnete vedle splátek úvěru).

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..