Renáta Kadlecová: Při krachu velké banky by musel pomoci stát

Fond pojištění vkladů by měl vyplácet náhrady vkladů klientů v případě krachu banky nebo družstevní záložny. Má dostatek prostředků? A co by se stalo při krachu střední či velké banky? Na otázky odpovídá Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Na podzim loňského roku byla navýšena náhrada z Fondu pojištění vkladů v případě úpadku banky z 90 % na 100 % vkladu s maximem z 25 tis. EUR na 50 tis. EUR. Jak se tato změna ve fungování fondu projevila?

Zatím se nijak neprojevila. Dopad na fond by měla pouze v případě krachu některé z pojištěných finančních institucí. Příspěvky bank se při zvýšení limitů náhrad nezvýšily.

V případě krachu banky by to znamenalo, že by Fond pojištění vkladů vyplácel vyšší sumu než dříve. Neznamená to ale, že bude fond vyplácet více než dvakrát tolik, protože průměrný vklad občanů v bance je nižší. Odhadujeme, že by se změna projevila 10 % za zrušenou spoluúčast plus dalšími maximálně 20 %. Celkové navýšení náhrad by tak dosahovalo do 30 %.

Fond pojištění vkladů nemá ve svém majetku dostatek prostředků na to, aby vyplatil klienty v případě, že by zkrachovala některá větší banka. To vzhledem ke své konstrukci ani mít nemůže. Klienty jak velké banky byste byli schopni vyplatit ze stávajícího majetku fondu?

Fond pojištění vkladů disponuje v současnosti přibližně 12 mld. Kč, což je dostatečná suma na to, aby fond pokryl případný krach jakékoli družstevní záložny, které jsou u fondu pojištěny, a několik nejdrobnějších bank.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.