Roman Koděra: Futures na burze jsou krok správným směrem

Co zaručuje likviditu na pražské burze? Může jí konkurovat mimoburzovní trh? Investovat můžete v České republice, ale i do rychle se rozvíjejících trhů. Jak na to? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete v rozhovoru s Romanem Koděrou, vedoucím makléřem Patria Direct.

Jaký dopad může mít akvizice RM-Systému skupinou Fio z pohledu mimoburzovního trhu a z pohledu ostatních obchodníků s cennými papíry?

Je třeba se na to dívat ze dvou úhlů pohledu. V České republice funguje burzovní trh – pražská burza, ten má určitou strukturu, jejími vlastníky jsou akcionáři… organizovaný trh má stanovená pravidla, dozorčí orgány, správní radu, výbory pro kótování a tento aparát je vůči mimoburzovnímu trhu, který nabízí jeden organizátor, jedna makléřská firma, trochu jiný.

Oba trhy se liší ve škále nabízených produktů. Pražská burza bude vždy nabízet standardizované transakce. Pokud trh organizujete jako jeden subjekt, produktů může být více a jejich uvádění na trh bude rychlejší. Na druhou stranu likviditu trhu dodává pouze jeden tvůrce trhu, kdežto na pražské burze je více tvůrců trhu, kteří zajišťují likviditu.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..