Státní penzijní fond: Další černá díra státního rozpočtu

Státní penzijní fond je další z nápadů probíraných „Komisí pro spravedlivé důchody“. Pokud by byl realizován v navrhované podobě, znamenal by jediné: Další gigantické výdaje státního rozpočtu.

„Komise pro spravedlivé důchody“ neřeší příčiny, ale pouhé symptomy. Místo hledání dlouhodobě udržitelné penzijní reformy jí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová zadala k řešení jen dílčí problémy. Jedním z nich jsou nízké výnosy transformovaných fondů, kde setrvává naprostá většina účastníků doplňkového penzijního spoření.

Navrhovaným řešením je zřízení státního penzijního fondu. Ten by měl přitáhnout zájem nízkými poplatky, minimálním rizikem a výnosem alespoň na úrovni inflace. Cílem státního penzijního fondu je nabídnout občanům alternativu, která bude výnosnější než transformované penzijní fondy a zároveň bude zachovávat minimální úroveň rizika. Státní fond tak bude garantovat minimálně udržení reálné kupní síly úspor klientů, což transformované fondy, kde je dnes koncentrována většina úspor, negarantují,“ uvádí tisková zpráva MPSV.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.