Premiér Mirek Topolánek sestavil Národní ekonomickou radu Vlády. Jejím úkolem bude vymyslet, jak zmírnit dopad světové hospodářské krize na českou ekonomiku. „Nápadů mám několik,“ říká Tomáš Sedláček, jeden z deseti jmenovaných členů rady v rozhovoru pro Investujeme.cz.
Permiér Mirek Topolánek sestavil Národní ekonomickou radu Vlády. Co bude jejím cílem?
Primárním cílem rady je vytvořit opatření, která co možná nejvíce zmírní dopad současné komplikované situace globální ekonomiky, která výrazným způsobem zpomaluje. Chceme, aby se toto zpomalení dotklo České republiky co možná nejméně a mělo co možná nejmenší dopady na životy lidí a podniků. Za tímto účelem byla složena skupina z 10 ekonomů z velice pestré a kropenaté palety názorových škol.
V této skupině se vyskytují jak spíše levicoví, tak spíše pravicoví ekonomové, pokud můžeme použít tuto polaritu. Myslíte, že to bude spíše pozitivní, že pokud se tato rada na něčem dohodne, tak to bude jakýsi ekonomický konsensus, nebo to bude spíše negativní, že se tato rada nebude moci na ničem dohodnout?
Já bych nerad použil tu levo-pravou polaritu. Jsou tam lidé, kteří si velice dobře rozumí, kteří jsou z opačné názorové školy, a naopak lidé, kteří si nerozumí vůbec a přesto vyznávají podobný názor.
Nerad bych to dával do tohoto střetového pohledu. Spíše bych se na to díval tím směrem, že každá škola umí řešit něco jiného. Některé školy jsou dobré na institucionální záležitosti, jiné školy jsou specializované na roli centrálních bank, jiné na setkání politiků atd. My doufáme, že tímto spojením dosáhneme optimálního mixu. To za prvé.
Za druhé je dobré, když premiér naslouchá co možná nejširší názorové skupině. Vytvářet si skupinu ze svých přitakávačů nebo kamarádů, kteří ve všem s vámi souhlasí, nemá vůbec žádnou cenu.
Čtěte na Investujeme.cz