Úvěry ze stavebního spoření: Kdo a kolik čerpá?

Stavební spořitelny poskytly v loňském roce dvakrát více úvěrů než hypotéky. Kdo je jejich klientem? A jaké úvěry klienti stavebních spořitelen čerpají nejčastěji a v jaké výši? Na úvěr dosáhnou děti i důchodci.

Stavební spoření, nebo hypotéka?

„Mám si vzít úvěr ze stavebního spoření, nebo raději hypotéku?“ zní poměrně častá otázka lidí zvažující čerpání úvěru na vyřešení vlastní bytové situace. Statistiky hovoří poměrně jasně. Většina klientů, kteří potřebují větší úvěr, volí hypotéku. Naopak na menší investice – zpravidla opravy a rekonstrukce – přichází spíše vhod úvěrování stavební spořitelnou.

V loňském roce poskytly banky podle údajů FINCENTRUM HYPOINDEXu celkem 66 114 hypotečních úvěrů. Stavební spořitelny půjčily téměř dvojnásobku klientům, když poskytly 127 063 úvěrů. Neznamená to ale, že by financovaly o tolik více projektů – u stavebního spoření je poměrně běžné, že klienti čerpají prostředky z více smluv uzavřených na jednotlivé členy rodiny. Na jednu rekonstrukci bytového jádra tak mohou být poskytnuty dva i více úvěrů dokonce i od více stavebních spořitelen.

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..