Vláda podrývá penzijní systém… a chce to posvětit

Penzijní systém v České republice je dlouhodobě neudržitelný. Přidáváním penzistů bez funkční penzijní reformy ho ještě více podrývá. Na jeho reformu ovšem není politická vůle… a tak chce MPSV hledat pomoc v OECD.

Není mnoho lidí, kteří by byli přesvědčeni o dlouhodobé udržitelnosti současného penzijního systému. Nemohou v to snad věřit ani vládní politici, kteří svými kroky zajišťují jen jeho rychlejší zkázu. Je sice hezké penzistům přidat, ale pokud trvalé zvýšení penzí není vyváženo trvalým zvýšením příjmů systému, je to pouze rychlejší cesta k jeho konci. Nicméně penzijní systém přečká s jistotou do příštích voleb, a to to politikům přeci jde.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si sestavila mnohohlavou Komisi pro spravedlivé důchody, která je první důchodovou komisí v řadě mnoha komis, která se vyhýbá tomu základnímu – důchodové reformě, která by systém dlouhodobě vyvážila. Ministryně si je toho zjevně vědoma. A má nepochybně v tomto svůj (politický) cíl. Nicméně zřejmě ani ona sama nevěří, že systém zajistí „spravedlivé důchody“ i jí, až nastane její (penzijní) čas. Proto hledá pomoc jinde – v OECD.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..