Zhodnocení investic v roce 2004

Loňský rok byl pro investice velmi příznivým. Akciové investice již v druhém roce v řadě zaznamenaly významné zhodnocení a dařilo se i převážné většině podílových fondů. Které investice se vyplatily nejvíce a jaké mají perspektivu i do letošního roku?

Bankovní depozita

Přestože v druhém pololetí došlo k růstu úrokových sazeb bankovních depozit (např. spořících účtů a termínovaných vkladů), stále nedosahují úrovně míry inflace, která podle indexu spotřebitelských cen dosáhla 2,7 %. Nejlépe úročené vklady dosahují nominálního zhodnocení mírně přesahujícího 2 %, navíc často za cenu dlouhé doby uložení peněz, což reálně představuje znehodnocení úspor v řádu jednoho procenta.

Bankovní vklady nepřinesou zhodnocení pravděpodobně ani v příštím roce. Situace s mírou inflace kolem 0,1 % z roku 2003 se zřejmě opakovat nebude a ani významnější růst úrokových sazeb depozit nelze očekávat. Vklady tak zůstávají stále vhodné především k uložení prostředků pro případ nenadálé potřeby. Pro tento účel je dobré volit dobu uložení či výpovědní lhůtu kolem jednoho měsíce.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..