Změny od 1. ledna 2011: Rostou daně i pojištění vkladů

Od začátku letošního roku došlo k několika poměrně významným změnám. V prvé řadě rostou daně. Mění se ale také některé sociální dávky a pravidla pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. A v neposlední řadě roste i pojištění vkladů.

Pojištění vkladů: Větší (virtuální?) jistota

Od 1. ledna 2010 se zvýšilo pojištění vkladů. Zůstává stále 100% jištění, zvyšuje se ale pojištěný objem vkladu – místo loňských 50 tis. EUR se zvyšuje na 100 tis. EUR. Zrychlit by se měla též výplata náhrady vkladu. Nově má Fond pojištění vkladů zahájit výplatu do 20. dne od insolvence (místo dosavadních 3 měsíců). Zrychlit by měla i reakce České národní banky, které nový zákon zkrátil lhůtu pro oznámení platební neschopnosti finanční instituce z 21 dnů na 5 dnů od doby, kdy se o ní dozví.

Potíž Fondu pojištění vkladů ovšem tkví v tom, že má prostředky pouze na případný krach družstevní záložny či menší banky. Pokud by takových institucí skončilo v insolvenci více (nebo by padla středně velká banka), mohl by si fond ještě půjčit na trhu. Pokud by ale středních bank zkrachovalo více, nebo by padla některá z velkých bank, musel by fondu pomoci stát – a je otázka, do jaké míry by to ustál ten.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..