Ceny nemovitostí poklesnou až o 8 %

Česká národní banka uvádí, že jsou ceny nemovitostí nadhodnocené až o čtvtrtinu. To se ale má podle studie investičního fondu Silverline Real Estate brzy změnit. A nominální ceny nemovitostí přitom mohou poklesnout i o 7 až 8 %.

Vlastní bydlení se stává v Česku nedostupným v důsledku snížení dostupnosti hypoték, jejichž úrokové sazby se řádově ztrojnásobily a vrostly na úroveň nad 6 %, i vlivem dlouhodobého extrémního růstu cen bytů i dalších nemovitostí. Česká národní banka (ČNB) přitom v průběhu času zvyšovala odhad „nadhodnocení“ cen nemovitostí, které podle poslední zprávy dosahuje až 25 % a u investičních nemovitostí dokonce až 30 %.

Česká národní banka sama upozorňuje, že nadhodnocení cen nemovitostí neznamená, že o tolik musí ceny propadnout. Pouze to zvyšuje riziko jejich poklesu. Se současnou vysokou inflací by k vyrovnání cen s „realitou“ mohlo stačit jen zpomalení jejich růstu. A inflace se postará o zbytek. Ovšem aktuální vývoj na realitním trhu tuto „mírnou“ variantu příliš nepotvrzuje a naznačuje, že spíše dojde i k nominálnímu poklesu cen.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

2 thoughts on “Ceny nemovitostí poklesnou až o 8 %

  1. To by se stalo pouze v případě, že vláda nezačne proplácet v sociálních dávkách hypotéky. Jinak se to bohužel zapouzdří a lidi si budou myslet, že nemovitosti jsou risk-free asset.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..