Hypotéky – pro každého?

Hypoteční úvěr přináší závazek na podstatnou část produktivního života. Nemusí nás však svázat jednou pro vždy s jedním finančním domem. Kdy a za jakých podmínek lze změnit banku, u které je hypotéka otevřena? Je výhodnější krátkodobá či dlouhodobá fixace úrokových sazeb?

Není tomu tak dávno, kdy Česká spořitelna rozvířila klidné vody hypotečního trhu. Ihned na to reagovaly ostatní bankovní domy s hypoteční licencí a snížily úrokové sazby, nabídly širší služby a rozpoutaly masivní kampaně pro získání klientů. V současné době se situace již sklidnila a neočekávají se další bouřlivé akce. Co je však skutečně důležité při volbě hypotečního úvěru? Jsou to momentální úrokové sazby, fixované zpravidla na jeden až pět let, když se celková délka úvěru pohybuje od 15 let výše? Jak postupovat při výběru hypotečního úvěru, abysme za pár let nezjistili, že nemůžeme splácet?

Hypoteční úvěr banky poskytují na nákup, stavbu a rekonstrukci nemovitostí, vypořádání dědických podíl, odkoupení spoluvlastnického podílu či refinancování. Ručí se zpravidla pořizovanou, stavěnou či rekonstruovanou nemovitostí, ovšem některé banky vyžadují navíc další záruky, kterými bývá ručení další osobou nebo zástava další nemovitosti. K tomuto kroku banky přistupují zejména jedná-li se o výstavbu nemovitosti či v případě nižšího ocenění žadatelovy solventnosti bankou. Jak se však má potenciální klient rozhodnout, zda je pro něj hypoteční úvěr správným řešením a u kterého peněžního ústavu o úvěr zažádat?

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.