Jak moc ovlivní pokles hypotečních sazeb ceny nemovitostí?

Realitní trh čeká na pokles úrokových sazeb hypoték. Ten by měl přinést oživení a podle mnohých odhadů i nastartovat nový růst cen. Jak velký vliv může mít pokles hypotečních sazeb na ceny nemovitostí?

Když před rokem a čtvrt Česká národní banka (ČNB) zvýšila své základní sazby na 7 %, hypoteční trh zamrzl. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se vyhouply až nad 6 % a objem i počet nově poskytnutých hypotečních propadl na zlomek počtů i objemů rekordního roku 2021. A s tím zamrzl i realitní trh. Po odlivu kupujících s hypotečním úvěrem i lidé s dostatkem vlastních zdrojů čekali na cenové propady. A dočkali se.

Nyní se netrpělivě vyhlíží změna měnové politiky ČNB, která by měla přinést podle některých odhadů pokles základních sazeb již v listopadu. Ten by pak měl nastartovat „normalizaci“ měnové politiky a další snižování sazeb v příštím roce až k úrovni někde kolem 3 – 4 %. A to by mělo opět vrátit do dostupných úrovních i hypotéky a s nimi i kupující na realitní trh. Jak velký efekt ale snížení sazeb může mít?

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..