Jan Rampa: Byl jsem u první hypotéky v Česku

Realitní makléř Jan Rampa (RE/MAX) má celou řadu prvenství. Jedním z nich je, že byl u první hypoteční transakce na českém trhu. Jak se vyvíjel realitní a developerský trh v České republice?

Jako realitní makléř nemáte prvenství jen v uskutečnění první realitní transakce za bitcoin v České republice, ale byl jste i u první realitní transakce s hypotečním úvěrem v roce 1995.

Ano, byla to úplně první hypoteční transakce na českém realitním trhu. To jsem se dozvěděl až v době, kdy hypoteční trh slavil své 20leté výročí, z rozhovoru, který poskytl první hypoteční klient. A tak jsem zjistil, že na druhé straně transakce jsem seděl i já. Vím tedy přibližně pět let, že jsem před 25 lety byl u první hypoteční transakce.

Vybavujete si, o jakou nemovitost se jednalo?

Jednalo se o prodej rodinného domu ve Stodůlkách na Praze 5, kde kupující říkal, že by rád vyzkoušel hypoteční financování. Hypoteční banka byla tehdy první, která k těmto obchodům získala licenci. A s touto bankou jsme transakci jako první v republice udělali.

Pikantní na tom je, že jenom prověření toho, jestli banka zájemci hypotéku poskytne, trvalo tři týdny. Dnes to banky umí v rámci hodin. Tenkrát nebyly žádné registry, hodně se improvizovalo. Jsem rád, že klient měl trpělivost.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..