Stoletá voda nechodí jednou za sto let…

Voda již ustoupila a odkryla zkázu, kterou za sebou zanechala. Lidé se pomalu vrací do svých domovů… nebo do toho, co z nich zbylo. Pojišťovny vyplácejí pojistné plnění a lidé znovu zjišťují, jak špatně jsou pojištěni.

„Stoletá“ neznamená jednou za sto let

„100letá povodeň je taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen 1krát za 100 let,“ uvádí k definici stoleté vody Český hydrometeorologický ústav. Důležité je „v dlouhodobém průměru“. Neznamená to tedy v žádném případě, že byla-li zaznamenána stoletá voda, má daná oblast na 100 let klid. Na tuto chybu také mnoho lidí doplatilo. Mnoho nepojištěných také spoléhalo po záplavách v roce 1997 na to, že se další stoleté vody nedožijí, a nepojistili se,“ uvedl Václav Bálek z České pojišťovny.

„Stoletá voda“ přesněji znamená pravděpodobnost, že v daném roce dojde k takto vysokému stavu vody s pravděpodobností 1 %. „Není vůbec jisté, že se 100letá povodeň během období dlouhého 100 let vůbec vyskytne. Z používané metodiky výpočtu vyplývá, že 100letá nebo vyšší povodeň se teoreticky vyskytne za období dlouhé 100 let s pravděpodobností 63,4 %, za období 200 let s pravděpodobností 86,6 % a až za období 500 let s pravděpodobností 99,3 %,“   připomíná Český hydrometeorologický ústav.

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..